Studiebesök

För att hjälpa pedagoger som vill hitta skolor att besöka finns här en lista på skolor som arbetar med storyline. Om din skola arbetar med storyline regelbundet så anmäl din skola till denna sida. Se på sidan vad vi behöver för uppgifter från dig. Nedanstående skolor har ett eller flera arbetslag som arbetar med storyline.

Backatorpsskolan, Göteborg. Kontakt via Eva Marsh, evam@backatorpsskolan.se
På Backatorpsskolan arbetar alla klasser regelbundet med storyline. Besök skolans facebooksida för att se bilder.

Ebba Pettersson, Göteborg, Kontakt via Tina Cato
tina.cato@ebbapettersson.se På Ebba Pettersson arbetar alla klasser upp till årskurs sex med storyline.

Älvboda friskola, kontakt via Michael Haglöf, e-post: michael.haglof@alvboda.se

Bosgårdsskolan i Mölndal, kontakt via Eva Cronander , e-post: Eva.Cronander@skola.molndal.se  eller  Connie Henriksson , e-post: connie.henriksson@skola.molndal.se

Rannebergsskolan, Göteborg  kontakt via Brita Stensson, e-post: brita.stensson@gbgsd.se

Hosjöskolan, Falun  Kontakt: Meta Tosteby; meta.tosteby@falun.se

Östlyckeskolan, Alingsås  Östlyckeskolan arbetar årligen med storyline. De har bland annat arbetat med massmedia och sex och samlevnad. Kontakt via Tina Petersson, E-post tina.peterson@alingsas.se

Antnässkolan, Luleå På Antnässkolan i Luleå har de arbetat med Storyline i flera år. Fr.o.m läsåret 2005/2006 arbetar hela skolan med Storyline. Kontaktinformation susanne.gustafsson@skol.lulea.se

På förskolan Laxen i Luleå har man arbetat med storyline under flera år. Vill du komma i kontakt med förskolan Laxen kan du nå dem på adressen laxen@edu.lulea.se

Fyllingeskolan i Halmstad arbetar regelbundet med storyline från förskoleklass upp till år 3. Ta del av deras arbete på Kontaktinformation ann-charlotte.jonsson@utb.halmstad.se

Ekarängskolan, Borås  Kontakt via Camilla Fjällman, e-post: camilla.fjallman@edu.boras.se

Om du vill ha med din skola på denna sida, så måste det finnas material som andra kan ta del av. Enklast är att ni beskriver storylinearbetet på skolans webbsida. Maila oss skola, kontaktperson och webbadress. Om skolan inte har en webbsida kan det vara ett alternativ att ni skickar oss en dokumentation, där ni i bild och text beskriver skolans arbete med storyline.

 

Kommentarer inaktiverade.